Esben, vært, ejer, medstifter og producer fra Iværksætterhistorier

Ladybox – Modbeviser de kritiske løver

Rabatkode banner morningscore

Camilla Paulsen fik en idé under sydens sol i Malága sammen med 4 veninder. De 2 holdte ved og sammen har Camilla og hendes to co-founders opnået succes med deres livstilsboks: Ladybox. Idéen var først at skabe en forkælelsesboks til kvinder med menstruation, men det tabubelagte emne samt efterspørgslen banede vej for et skifte. Dette gjorde også at Ladybox fik lettere ved at finde den rette investorer, da pengekassen var tømt. De fik Morten med på rejsen, som først købte 5% og senere yderligere 10%. Ladybox har også været en tur forbi Løvens Hule. Her fik de ikke gode ord med på vejen, men det blev hurtigt til en motivation for pigerne, at skulle modbevise de kritiske løver. Det har de i den grad gjort og i august kan de sende hele 2000 bokse ud til deres abonnementer.

Episodens annoncør er Fonden For Entreprenørskab. Er du studerende og sidder du med en god idé? Så søg et Mikrolegat her!

Ladybox gik fra menstruationsforkælelse til livstilsboks

Ladybox Camilla PaulsenCamilla Paulsen gik ikke med de samme drømme som hendes medstuderende på CBS. Hun glædede sig ikke til arbejdsmarkedet og udsigten til en god stilling i en anerkendt virksomhed. Hun havde nemlig fået øjnene op for iværksætteri. Hun havde stiftet bekendtskab med det på hendes bachelor uddannelse og under en vinaften i Malága fik hun med 4 veninder en idé. De ville forkæle kvinder under deres menstruation. Idéen virkede stadig god, da de to uger efter mødtes på dansk grund og dermed opstod Ladybox. Kort tid efter stiftede de 5 piger et IVS selskab og skød 10.000 kroner i projektet. 2 af de 5 medstiftere faldt hurtigt fra og tilbage stod Camilla med tvillingeparret Camilla og Christina Bilgrav. Ladybox fik hurtigt brug for en kapital indsprøjtning og her kom den første større ændring i deres koncept. De kunne mærke at der var interesse fra investorer, men at mange mænd faldt fra grundet fokus på menstruation, som var svært at markedsføre. Derfor ændrede de fokus til livstilsprodukter.

De ville modbevise de negative løver

Samme uge som pigerne havde pitchet hos CVX, så deltog de også i Løvens Hule. Her blev de ikke taget godt imod og Jesper Buch gav dem blot 24 måneder, før han regnede med, at de var konkurs. De havde for lave marginer og for mange abonnementer hoppede fra.

Kritik blev til benzin på tanken

Ladybox tog kritikken til sig og brugte den som en ekstra motivation til at lykkes. De fik lavet en fordelsklub og gav mulighed for tilkøb til deres boks. De lyttede til deres abonnementer og fik forbedret deres frafald af kunder. Camilla lærte også at forhandle bedre og derfor fik de deres margin på boksene fordoblet. Se mere om dette i teaseren herunder.

Ændringerne har gjort, at de har oplevet en stor stigning i abonnementer og at de i august nu kan sende 2000 bokse ud. Hør hele historien om Ladybox fortalt af Camilla Paulsen her på kanalen.

Lyt fra Podimo
podhero video podcast produktion priser